Dermatoloji Hastalarında Tamamlayıcı Terapi Uygulamalarının Kullanımı: Literatür Incelemesi


Dağcan N., Arslan G., Uran B. N. Ö., Tokem Y., Avdal E. Ü.

2.Uluslararası 4.Ulusal Tamamlayıcı Terapiler ve Destekleyici Bakım Uygulamaları Kongresi (TATDEP), İzmir, Turkey, 25 - 28 September 2019, pp.1-2

  • Publication Type: Conference Paper / Summary Text
  • City: İzmir
  • Country: Turkey
  • Page Numbers: pp.1-2
  • Kütahya Health Sciences University Affiliated: Yes

Abstract

AMAÇ

Bu yazıda; dermatoloji hastalarının tamamlayıcı terapi uygulamalarının kullanımını konu alan uluslararası yayınlanmış çalışmaların incelenmesi amaçlanmıştır.

GEREÇ VE YÖNTEM

Taramalar, Ağustos 2019 tarihinde uluslararası veri tabanlarından PubMed “dermatology, complementary therapy, complementary medicine, patient, therapy” anahtar kelimeleri ile, ulusal veri tabanlarından Google Akademik “dermatoloji, tamamlayıcı terapi, tamamlayıcı tıp, hasta, terapi anahtar kelimeleri ile aralara “ve” ifadesi konularak tarandı. Konu ile ilgili toplam, ulusal ve uluslararası veri tabanlarından 1030 yayına ulaşılmış ve gözden geçirilmiştir. Dermatoloji hastalarının tamamlayıcı terapi uygulamalarının kullanımını konu alan, yayın dili Türkçe ya da İngilizce olan, tam metnine ulaşılabilen toplam 10 yayına çalışmada yer verilmiş ve sistematik bir şekilde incelenmiştir. Dermatoloji hastalarının tamamlayıcı terapi kullanımını konu almayan, yayın dili Türkçe ya da İngilizce olmayan, tam metnine ulaşılamayan, konu ile ilgili derlemeler, olgu sunumları, devam eden çalışmalar ve kongre bildiri metinleri araştırmaya dahil edilmemiştir.

 

BULGULAR

Bu sistematik inceleme sonunda dermatoloji hastalarının tamamlayıcı terapi kullanımını konu alan 10 çalışmada,  dermatoloji hastalarının yarıya yakınının herhangi bir tamamlayıcı ve alternatif tedavi yöntemlerinden birini kullandığı, en çok akne vulgaris tanılı hastaların bu yöntemlere başvurduğu, genellikle kadın ve eğitim seviyesi yüksek bireylerin bu yöntemleri kullandığı belirlenmiştir. İncelenen 8 çalışmada tamamlayıcı terapi yöntemlerinden en çok tercih edilenlerin sırasıyla fitoterapi, bitkisel kaynaklı terapiler, dua etme ve meditasyon olduğunu göstermektedir. Hastalar en çok çevre ve aile önerisi ile tamamlayıcı terapi yöntemlerini kullanmaktadırlar. Diğer 2 çalışmada ise en çok tercih edilen yöntemin vitamin ve bitkisel ilaç kullanımı olduğu saptanmıştır.

SONUÇ

Çalışmalar dermatoloji hastalarının tamamlayıcı terapileri çevre ve aile önerisi ile kullandığını, en çok kullanılan yöntemin bitkisel terapiler olduğunu göstermiştir.

Anahtar sözcükler: dermatology, patient, complementary therapy, dermatoloji, tamamlayıcı terapi, hasta, terapi.