Ortognatik Cerrahi Komplikasyonları


Creative Commons License

Basıry M. N.

Sunum, ss.1-58, 2013

  • Yayın Türü: Diğer Yayınlar / Sunum
  • Basım Tarihi: 2013
  • Sayfa Sayıları: ss.1-58

Özet

Ortognatik cerrahi, kişinin yüz ve çene yapısındaki bozuklukları gidermek ve dişlerin çenelerle birlikte normal fonksiyonlarını kazanması için yapılan ameliyatlardır. Bu ameliyatlar dişlerin birbirlerine göre durumlarının, çene kemiklerinin karşılıklı pozisyonlarının ve çene kemiklerindeki gelişimsel bozukluklarının düzeltilmesi amacıyla kullanılmaktadır [1].

Çenenin iskeletsel ve dişsel bozukluklarının tek başına ortodontik tedaviden fayda göremeyeceği düzeydeki deformitelerinin düzeltilmesinde ortognatik cerrahi uygulamaları son yıllarda hız kazanmıştır. Bu tedavi öncelikle ileri derecedeki dentofasiyal uyuşmazlıkları ve bunların çiğneme, konuşma ve ağız açıklığına olan etkilerini düzeltmek amacını taşısa da, ortognatik cerrahiye başvuran hastaların bir çoğu, bunu yüzsel ve dişsel görünüşlerini geliştirmek amacıyla yaparlar [2].

Son kırk senedir maksillofasiyal cerrahinin temel konuları içine giren ortognatik cerrahi uygulamaları her ne kadar güvenli olsa da tüm cerrahi uygulamalar gibi komplikasyon riskini taşımaktadır. Bu seminerde ortognatik cerrahide karşılaşılan komplikasyonlar hakında bilgi verilmesi hedeflenmiştir.