Anestezi Yoğun Bakım Ünitesinde Hasta Yakını Memnuniyetinin Değerlendirilmesi


Creative Commons License

Tokur M. E., Aydın K., Gökmen N., Koca U.

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi, vol.30, no.2, pp.61-70, 2016 (Peer-Reviewed Journal)

  • Publication Type: Article / Article
  • Volume: 30 Issue: 2
  • Publication Date: 2016
  • Journal Name: Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi
  • Journal Indexes: TR DİZİN (ULAKBİM)
  • Page Numbers: pp.61-70
  • Kütahya Health Sciences University Affiliated: No

Abstract

Amaç: Hastanemiz Yoğun Bakım Ünitesinin kalitesinin belirlenmesi ve geliştirilmesi amacıyla hasta yakınlarının memnuniyetinin anket formuyla değerlendirilmesi planlanmıştır.

Yöntem ve gereçler: Mayıs 2015-Temmuz 2015 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Anestezi Yoğun Bakım Ünitesi’nde en az 3 gün yatan hasta yakınlarının anket uygulaması ile memnuniyetleri değerlendirilmiştir. Her hastanın birden fazla hasta yakınına (n=187) anket soruları yüzyüze görüşme yoluyla sorularak doldurulmuş ve doldurulan anketler değerlendirilmiştir.

Bulgular: Anketi doldurmak istemeyen hasta yakını sayısı 37 kişi olarak kaydedilmiştir. Anketi cevaplama oranı %80,2 olarak bulunmuştur. Anketimizin sonuçlarına göre hasta yakınları hastalarının bakım ve tedavisinden, gösterilen ilgiden, bilgilendirmeden iyi derecede memnun bulunmuşlar, hastalarının durumunu ve yoğun bakım koşullarını iyi derecede algılayabilmişlerdir. Hasta yakınları duygularına gösterilen ilgiden ve karar verme sürecinden orta derecede memnun bulunmuşlardır. Yoğun bakım ünitesinin bekleme ortamından düşük derecede memnun bulunmuşlardır.

Tartışma ve sonuç: Çalışmamızda YBÜ çalışanları bilgi, beceri ve hasta yakınları ile iletişimde başarılı bulunmuştur. Ancak bekleme salonu koşulları düzeltilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.